Opis
Na sprzedaż zabytkowa kamienica, położona w samym sercu Łomży.
OPIS
Budynek mieszkalny wielorodzinny w zabudowie pierzejowej. Wybudowany w 1860 roku, jest murowany(cegła), ma dwie kondygnacje oraz poddasze użytkowe. Na powierzchni użytkowej 580 m2 znajduj się 12 niewyodrębnionych lokali mieszkalnych. Jest to budynek zabytkowy, który wymaga kapitalnego remontu. Powierzchnia zabudowy wynosi 361 m2, a działka, na której stoi, ma powierzchnię 546 m2.
LOKALIZACJA
Ulica 3 maja to ścisłe centrum miasta, jednokierunkowa uliczka wśród zabudowy wielorodzinnej oraz budynków użyteczności publicznej. W bliskim sąsiedztwie Sąd, placówki bankowe szkoły.
STANDARD
Kamienica wybudowana z cegły, więźba dachowa drewniana, kryty eternitem, podpiwniczony.
Media dostępne w pobliżu:
-wodociągowa sieć miejska,
- kanalizacyjna sieć miejska,
-prąd,
-telewizja kablowa,
Budynek niezamieszkały w złym stanie technicznym do generalnego remontu.
Teren na którym znajduje się nieruchomość objęty strefą ochrony konserwatorskiej,
-budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków,
-budynek wpisany jest do wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków.
HISTORIA KAMIENICY
Wiktor Bielicki, rejent łomżyński, zainwestował zgromadzony kapitał w budowę tej reprezentacyjnej kamienicy czynszowej. Rodzina Bielickich, osiadła w Łomży od XVIII stulecia, cieszyła się wśród mieszkańców znacznym szacunkiem.
Powstała w okresie stabilizacji i względnego dobrobytu dla Łomży, a przede wszystkim znacznego rozwoju miasta. Między rokiem 1840 – 1860 powstało w Łomży około 10 fabryk i zakładów przemysłowych, co znacznie przyczyniło się do rozwoju gospodarczego miasta.
Przez cały okres międzywojenny, nawet po śmierci zmarłego w 1927 roku Waleriana Bielickiego, kamienica zachowała swój prestiżowy charakter. Jednym z jej lokatorów był Władysław Świderski, wieloletni prezydent miasta Łomży.
Sowieci zniszczyli lub wywieźli część ksiąg wieczystych, wśród nich była także księga dotycząca kamienicy numer 7 przy ulicy 3 Maja. Podczas lat PRL kamienica, administrowana przez władze miejskie, uległa dalszej dewastacji.
PODSUMOWANIE
Historia tej kamienicy świadczy o zmieniających się losach miasta Łomży. Budynek ten, choć wymaga kapitalnego remontu, kryje w sobie wiele historii i jest jednym z symboli miasta. Kupując tę kamienicę, nie tylko nabywasz nieruchomość, ale także stajesz się częścią historii tego miasta.
Szczegóły
rodzaj sprzedazy
Powierzchnia dzialki
Rynek
Liczba pokoi
Pietro
Liczba pieter
Czynsz administracyjny
Dostepne od
Rodzaj budynku
Budynek
Rodzaj budynku
Material
Dodatkowe informacje
Garaz
Miejsce postojowe